Kurucumuz

Kurucumuz

1940 yılında, o zamanlar 30 hanelik olan Batman merkeze bağlı Kayabağı ( Basorke) köyünde doğan Necat Nasıroğlu İlkokulu uzak olmasına rağmen Sinan Nahiyesi ilkokulunda okudu. Çok istemesine rağmen 1940’lardaki ekonomik zorluklar ve ülkenin içinde bulunduğu şartlar nedeni ile daha üst okulları okuyamadı.

Okuldan ayrıldıktan sonra, çiftçilik yaparak, çalışma hayatına başladı. Traktörün ülkede yaygınlaşmasıyla birlikte 1952 yılında, ailesi köylerinin ilk traktörünü aldı ve kendisi kullanmaya başladı.

Askerlik dönüşü ilk kamyonunu aldı ve şoförlüğünü kendisi yapıp çalıştırdı. Bu kamyon, TPAO ve Karayolları gibi kuruluşlardan taahhüt işleri almasına vesile oldu. Yaptığı işlerden sağladığı tasarruflarla birkaç iş makinası daha aldı.
1982 yılında Fernas Şirketini kurdu. Eğitime verdiği önem neticesinde kız erkek ayrımı yapmadan tüm çocuklarının üniversite eğitimi görmesine destek verdi ve eğitimlerini tamamlattı. Eğitimini bitiren her çocuğu kendi alanında şirketin bir bölümünde görev aldı. Büyüyen şirketinin, uzmanlık gerektiren bölümlerine, kendi alanında başarılı olan elemanlar alıp çalıştırdı.

Kendisinin deneyimleri, sezgisi, öngörüsü, ticari cesareti; bu değerle beslenip, yanına bilimi ekleyen çocukları ile uzmanlarının üretken, çalışkan oluşları kurucusu olduğu Fernas’ı alt yapı ve üst yapı inşaatları, endüstriyel tesis inşaatı, doğal gaz iletim hatları ve dağıtımı, enerji, madencilik, turizm, alçı ve çimento imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirketler topluluğu yapmıştır.

Kendisi 8 Ocak 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiş ve binlerce seveni tarafından uğurlanmıştır. Vefat ettiği güne kadar şirketindeki herkesten az uyuyup, herkesten fazla çalışmıştır.
Topluma karşı duyduğu derin sorumluluğunu, şirketlerinin kurumsal sosyal sorumluluğuna dönüştürmüştür.
Kurduğu Necat Nasıroğlu Eğitim ve Kültür Vakfı bu sorumlulukları devam ettirmektedir.

Necat Nasıroğlu ömrü boyunca başarılı, bilge bir iş adamı olarak bilinip sevilen ve hayırsever kişiliği ile bilinen çevresinin refah seviyesinin yükselmesi ve mutluluğunun artmasına katkıda bulunmaya çabalamış saygın bir insandır.